«Демографічна проблєма»: чому у Рівненському держуніверситеті працівники під загрозою звільнення

2

Суперечка через ймовірні скорочення на кафедрі пісенно-хорової практики та постановки голосу може перейти з аудиторій до судової зали. Використані кадри з відео телеканалу Рівне1

Абітурієнтів мало, а викладачів багато. Проблема загрози звільнень не оминула Рівненський державний гуманітарний університет. Війну з адміністрацією розпочали концертмейстери, яким виділяють, або мізерну кількість годин, або й взагалі нічого не пропонують. Працівники бояться залишитися без роботи, якій присвятили більше 20 років життя, готують скарги до правоохоронців і збираються судитися. 

Що ж трапилося на кафедрах пісенно-хорової практики та постановки голосу і хорового диригування Інституту мистецтв РДГУ дізнавалася «Четверта влада». 

Проти свого керівництва пішли концертмейстери – працівники університету, які забеспечують акомпонемент під час музичних занять. Вони не викладачі, але є науково-педадогічними працівниками і працюють не менше – кожне заняття музиних спеціальностей супроводжується грою на фортепіано.

На кафедрі пісенно-хорової практики та постановки голосу концертмейстерів 12. Одна із них – Людмила Лісіна розповідає свою версію подій.  

– В обов`язки завкафедри Ігора Григорчука входило порахувати години, які залишилися з минулого року, роздати ці години – так зване попереднє навантаження. Але він мав, згідно з наказами ректора, зібрати кафедру ще в травні. Замість того всього, він 21 червня скликає нас і каже: розпишіться про те, що ми тут на кафедрі вирішили. Вони мають 14 ставок, з них виділяють тільки три ставки. Хоча нас працює 12 чоловік. Ми дзвонили на прямку лінію в Міністерство – нам сказали, що не більше трьох відсотків має бути скорочення.

– Одним словом, він зробив порушення. і зробив це не просто так. Почав нас через коліно ламати, щоб усі підписували. Це ніщо інше як психологічний тиск: «Хто не підпише – пошкодуєте!». Примушував підписати документи, якими ми особисто відправляли себе – кого на біржу, кого на Молодіжне (кладовище – ред.), – розповідає Людмила Лісіна. 

Людмила Лісіна переконана, що адміністрація вишу хоче звільнити концертмейстері в незаконний спосіб. Стопкадр Рівне 1

Зі слів концертмейстерки, семеро її колег уже фактично безробітні. Вони нібито під тиском погодилися на нуль годин ставки тож відповідно залишаться у вересні без роботи. Решта – проти. Тим часом на інших кафедрах викладачі розділили між собою години, отримавши мізерні 0,1 ставки – зате все мирно.

– Ми всі 16 років вчилися, щоб працювати коцертмейстером. Це важка робота. Тому Міністерство прирівняло нас до викладачів з 2000-го року, – говорить Людмила Лісіна, – А тепер він що говорить: «Скорочення – ми обійдемося без вас. Будемо тихенько, тільки викладачі працювати». На сьогодні, згідно з міністерськими нормами, на кожну годину викладання має бути година коцертмейстера. Підготовка фахівців з хорового диригування та вокалу відбуваєтсья лише у зв`язці – дзеркальне навантаження.

Запитуємо у завідуючого кафедри пісенно-хорової практики та постановки голосу Ігора Григорчука чому виникла потреба звільняти концертмейстерів. Він каже – такі ж проблеми у всіх кафедр.

Був наказ університету до 15-го червня провести обговорення на кафедрах зміни істотних умов праці. Є такий наказ, через оптимізацію. 5 червня на кафедрі повідомили і сказали людям: «Думайте, будь ласка, через два тижні буде засідання кафедри, на якому будемо обговорювати ці істотні зміни і як ми працюємо».

Згідно з нормативними документами концертмейстери є науково-педагогічними кадрами і є порядок розподілу навчального навантаження цих ставок. Нам на кафедру було виділено певну кількість ставок. З цим були ознайомлені викладачі і концертмейтери. І був зроблений попередній розподіл навчального навантаження, з яким люди були ознайомлені. Це не означає, що люди звільнені. Просто люди ознайомлені зі змінами в умовах праці, – говорить завкафедри Ігор Григорчук. 

Ігор Григорчук говорить, що з такою ж проблемою зіштовхнулися всі кафедри університету. Мовляв, абітурієнтів мало, тому й кількість ставок зменшується. Стопкадр: Рівне 1 

За словами Ігоря Григорчука, ніхто нікого ще не звільняв. Кафедра, відповідно до попереднього розподілу, отримала 14 ставок на понад 20-х працівників. Тож що було – те і розділили.

Раніше, мовляв, ставок було вдвічі більше. Лише перед початком навчального року, каже завкафедри, буде відомо чи відбудуться скорочення. Розповідає, що нікого не змушував писати заяви на звільнення, працівникам лише сказали ознайомитися з наявними ставками. Тиск заперечує. 

Телефонуємо ректору Рівненського державного університету Руслану Постоловському. Керівник вишу каже,що проблема глобальна, а концертмейстери не запрошували його на зустріч – своєрідні збори, де кафедра вирішувала питання з адміністрацією. Він, мовляв, пяснив би в чому справа. 

Руслан Постоловський каже, що стільки концертмейстерів як в РДГУ нема ніде 

– Це не тільки в мене. Це у всіх вузах України. Тому що студентів нема. Декілька років назад 14 тисяч студентів, а тепер десь біля 7-ми тисяч. Є різниця? Де взяти години? – говорить Руслан Постоловський. – А концертмейстерів стільки як у мене то нема ніде в Україні, 42 чоловіки. А вони прирівнюються до науково-педадогічних працівників. А хай покажуть чи вони хоч одну статтю опублікували, чи вони мають кандидатські. (…)  Годин нема, а вони беруть 2-3 чоловіки на платне. Де я візьму? (…) Вже їх більше чим викладачів, а нема з ким працювать. Демографічна проблєма тоже. 

Юрист «Комітету виборців України» Микола Глотов пояснює чому могла виникнути така ситуація.

Микола Глотов каже, що працівників вишу попереджають про можливе звільнення в такий спосіб, щоб дотримати норму законодавства. Фото: КВУ

– Якщо мова йде про педагогічні посади, то проведення попереднього розподілу годин між педагогами – усталена практика. Фактично такий розподіл дозволяє роботодавцям – адміністраціям навчальних закладів дотриматися вимог Кодексу законів Про працю в частині попередження працівників про майбутнє скорочення посад за два місяці до такого скорочення або ж про інші зміни істотних умов праці – зменшення кількості годин роботи. Це саме тому відбувається не пізніше як за два місяці до початку нового навчального року. А чи законними є дії роботодавця в конкретній ситуації щодо кожної конкретної посади, то однозначно відповісти без глибшого аналізу документів роботодавця (штатного розпису, наказів, повідомлень тощо) не можна. Адже, в кожній ситуації можуть бути різні нюанси, – говорить юрист. 

Нагадаємо, «Четверта влада» минулого року писала про те чому викладачі РДГУ йдуть у відпустку за власний рахунок.

Comments

comments

ПОДЕЛИТЬСЯ